fbpx

Как да се справим с целулита?

“Разделете се с портокаловата кожа завинаги”, “Невиждан резултат и подобрение в рамките на дни”, “Крем топи целулита за минути”…

Убеден съм, че всяка жена, която се е сблъсквала с този проблем, се е наслушала на подобни гръмки изказвания и обещания по отношение на целулита.

В крайна сметка можеш ли да се отървеш от него?

Необходимостта от решение е довела до създаването на един самостоятелен дял на фармацевтичната и козметичната индустрия. На пазара се появява продукт след продукт, всеки от които нескромно заявява, че съдържа “най-иновативната формула”.

По този начин използването на антицелулитни кремове се превръща в основна стратегия на повечето жени в борбата срещу “портокаловата кожа”. Когато един продукт не ти помогне, водена от голямото си желание да се справиш с проблема, си готова да изпробваш всяка следваща “иновация”.

Но докога? И ефективен ли е изобщо този подход?

Ето какво казва науката по въпроса

Много от тези козметични продукти могат да подплатят „доказаните си свойства“ с едно-две цитирани научни изследвания. И такива наистина има.

Но почти всички проведени изследвания на различни методи и продукти за борба с целулита се обобщават в един метаанализ от края на 2015 година, който гласи следното:

Към ден днешен няма категорични научни доказателства, че който и да е от изследваните продукти и методи има значителен и категоричен ефект върху натрупания целулит.

Едни от по-обещаващите са резултатите от проведените изследвания със шоково-вълнова антицелулитна терапия и антицелулитен масаж. Но и тук все още има нужда повече научни данни.

Така че нека бъдем реалисти…

Не допускай маркетинговите трикове и реклами да те заблуждават! Някъде между снимките на перфектно изваяни форми и скъпоструващите “чудотворни” процедури, трябва да се промъкне гласът на разума – нито един антицелулитен крем или скъпа процедура не са в състояние да спрат целулита. Не и без допълнителни усилия от твоя страна!

Използването на козметика или подлагането на скъпоструващи процедури в клиника (мезотерапия, LPG Endermologie и други), може да има временен успех (като леко подобряване на текстурата на кожата), но ако нещата не се променят отвътре – ако не се обърне внимание на причините, които са довели до образуването на целулита – проблемът остава нерешен и портокаловата кожа ще се появи отново.

Какво всъщност е целулитът и защо тормози главно дамите?

Едематозна-фибросклеротична паникулопатия. Това е научното название на целулита. Но ще се опитам да дам по-просто обяснение!

Накратко, целулитът е естетически неприятен козметичен проблем, който засяга повечето жени, особено след раждането. Обикновено се появава в областта около седалището. Има зърнеста/пореста текстура, която е и причината често да го наричат „портокалова кожа“.

Появата на целулит не е специфична само за жени с наднормено тегло, въпреки че това условие изостря състоянието.

Проблемът е сложен и засяга микроциркулаторната и лимфната система на тялото. Представлява излишна подкожна мастна тъкан, която изпъква в горния слой на кожата и я изменя визуално. Науката го смята за нормално явление, което увеличава запаса от подкожна мастна тъкан, за да се осигури достатъчен резерв от калории, при евентуална бременност и лактация.

Ето защо целулитът е основен проблем именно при жените.

Кои са причините за образуването на целулит?

Причините могат да се разделят условно на хормонални и наследствени. За съжаление, това са причини, над които нямаш особен контрол, затова те няма да са предмет на тази статия.

Тук ще обърнем внимание на причините за поява или влошаване на целулита, над които имаш контрол и които можеш да избегнеш. Тези причини са:

  • Заседналият начин на живот
  • Вредните навици (алкохол, цигари, кофеин)
  • Нездравословно хранене и недостиг на витамини и минерали
  • Нередовен и недостатъчен сън
  • Натрупване на токсини в тялото и нарушено кръвообращение

Вредните навици и нездравословното хранене водят до “задръстване” на организма с токсини. В съчетание с познатия до болка заседнал начин на живот, се създава идеалната среда за образуване на целулит. Но хубавата новина е, че решението как да се храниш, какво да пиеш и дали да спортуваш, е изцяло в твои ръце!

Коя е реалистичната стратегия за предотвратяване появата на целулит?

Започни да водиш по-здравословен начин на живот. Звучи прекалено очевидно, но наистина е толкова е просто! За да го направя по-лесно за теб, ти представям моите 5 основни правила за добро здраве:

  1. Включи в своя хранителен режим много плодове, зеленчуци, полезни мазнини и качествени източници на белтъчини.
  2. Пий достатъчно течности през деня.
  3. Раздели се с вредните навици – внимавай с алкохола, забрави за цигарите и избягвай консумацията на кафе през втората половина на деня.
  4. Следи дали процентът телесни мазнини е в здравословни граници (под 25% при дамите и под 18% при мъжете).
  5. Избери си подходяща фитнес програма и тренирай силово 3-5 пъти седмично и изпълнявай кардио тренировки 2-6 пъти в седмицата.

Колкото по-рано решиш да заживееш здравословно, толкова по-големи са шансовете ти да отложиш появата на целулита.

Но какво да правиш, ако целулитът вече се е появил?

Тук нещата вече са една идея по-сложни и изискват жертви. Единственото сигурно нещо е, че горните пет правила за здравословен живот, трябва да се превърнат в закон. Започни от основните и най-лесни неща:

  1. Винаги се старай да се хидратираш добре

Всеки ден, човешкият организъм губи най-малко два литра вода чрез основните функции, като изпотяване и уриниране. Това показва, че на ден е необходимо да се приема минимум същото количество, за да съществува баланс в организма. За да функционират правилно кръвоносната и лимфната система, трябва редовно да се приемат течности. Така организмът е в състояние да изхвърли токсините, играещи основна роля в образуването на целулита.

Следващата стъпка е да обърнеш внимание на хранителните си навици.

  1. Елиминирай трансмазнините и хидрогенираните мазнини

Като за начало премахни всякаква нездравословна храна. Забрави за всякакъв вид “джънк храни” – храни без хранителна стойност или със силно ограничена такава. За да бъда по-конкретен, това са хамбургерите, бургерите, пържените картофите, чипсът и различните видове снакс, пуканки, бонбони, готови сосове, безалкохолни напитки и т.н. Тези храни съдържат вредни съставки като трансмазнини и хидрогенирани мазнини и др. Освен до напълняване и целулит, те могат да доведат и до редица по-сериозни здравословни проблеми (лош холестерол, сърдечно-съдови заболявания, рак). За човешкия организъм вредните мазнини са непознати субстанции и тялото не знае какво да прави с тях, което само изостря проблема с целулита.

  1. Ограничи захарта

Храните с високо съдържание на захар не засищат апетита и бързо повишават нивата на инсулин. Това прави негативният ефект от тях двоен, защото (1) лесно може да преядем с тях и (2) има голяма вероятност излишъкът от калории да се натрупа под формата на мазнини. Това води до увеличаване обема на мастните клетки и влощаване на целулита. Консумацията на големи количества захарни изделия подсилва и възпалителните процеси, свързани с протеините колаген и еластин, вследствие на които се образуват мастните депа, познати като целулит.

  1. Ограничи солта

Прекалената консумация на сол води до задържане на вода, а това пречи на нормалната детоксикация.

  1. Наблегни на здравословните храни

Храните, които ще бъдат полезни съюзници и ще ти помогнат в трудното начинание са:

Плодове и зеленчуци: 

Те са богати на фибри, витамини, минерали и антиоксиданти, а в същото време са с ниска калоричност. Всички знаем, че най-богатите източници на витамин С са именно плодовете и зеленчуците, а високият му прием увеличава синтеза на колаген. Добри източници на витамин С са портокали, лимони, боровинки, ягоди, ананас и всякакъв вид чушки.

Други плодове и зеленчуци помагат в борбата с целулита чрез пречистващия си ефект. Това са аспержи, авокадо, банани, броколи, лук, круши, пъпеш, червена боровинка и др.

Храни, богати на Омега 3 :

Те имат противовъзпалителен ефект и активират процесите за изхвърляне на натрупаните токсини в тялото. Есенциалните мастни киселини се срещат в изобилие в морските дарове и ядките (препоръчва се да не са осолени).

Пълнозърнести храни: 

Кафяв ориз, овесени ядки, пълнозърнестият хляб и киноа са полезни в борбата с целулита, защото са много добър източник на фибри.

Но борбата срещу целулита не трябва да спира тук! Здравословният хранителен режим не е достатъчен сам по себе си да предотврати и да се справи с целулита. Той трябва да бъде придружен от физически упражнения. Само по този начин е възможно да се изкорени проблема с целулита!

  1. Повиши физическата си активност

Стани от дивана! Физическите упражнения са решаващ фактор в борбата с целулита.

Започни с прости и лесни неща, стреми се да се движиш максимално всеки ден – използвай стълбите вместо асансьора; редовно се разхождай в парка, започвай деня си с леки физически упражнения, запиши се на аеробика, пилатес, йога или друго подобно занимание, което ти допада. Припомни си, какво е да си дете: карай колело, скачай на въже, тичай. Всички тези дейности, освен че ще ти помогнат да се разделиш с целулита, повдигат духа и се грижат за общото здравословно състояние.

Разбира се един по-сериозен подход никога не е излишен, особено, когато става дума за наднормено тегло и напреднал стадий на целулита. Не се колебай и потърси помощ от специалист. Нямам предвид хирург, а фитнес треньор.

След всяка тренировка във фитнеса отдели 5-10 минуни за стречинг упражнения. Разтягането на мускулите стимулира кръвообращението, а то от своя страна улеснява изхвърлянето на токсините, които участват в образуването на целулита.

Изготвянето на една индивидуална комплексна програма, която включва в себе си кардио тренировки и силови упражнения, е най-добрата стратегия, която може да предприемеш срещу досадния целулит.

Повечето хора свързват вдигането на тежести единствено с увеличаването на мускулната маса, но истината е, че силовите тренировки играят важна роля в топенето на мазнини. Увеличаването на чистата мускулната маса води до ускоряване на метаболизма, което спомага както за детоксикацията на организма, така и за изгарянето на повече калории.

Имай предвид, че не е нужно силовата тренировка да бъде твърде сложна, за да бъде ефективна. За силовите упражнения може да използваш собственото си тегло (лицеви опори, набирания, глутеус мост, кофички и др.), малки тежести или ластици.

Ако все пак предпочиташ фитнес уредите, може да обърнеш специално внимание на тези, които са пригодени за оформяне на долната част на тялото, където обикновено са и засегнатите от целулита области. Какъв ще бъде резултатът и колко време ще отнеме постигането му, зависи изцяло от теб, от твоето постоянство и търпение.

Физическата активност трябва да бъде неизменна част от живота на всеки човек винаги, а не само когато съществува проблем за разрешаване.

В заключение

Истината е, че премахването на целулита е едно трудно начинание, което изисква много време и усилия – не може да изчезне за ден или седмица.

Това е възможно единствено когато жената е готова да промени изцяло начина си на живот, хранителния си режим и физическата си култура.

Здравословното хранене и редовните физическите упражнения са стълбичките на успеха. Това са реалните стратегии в превенцията и премахването на целулита, ако нямаш куража и желанието за тях, ще трябва да приемеш целулита като част от живота си и част от теб.

Вашият коментар

Вашата количка

No Item Found
Subtotal 0.00 лв.
Shipping 0.00 лв.
Tax 0.00 лв.
Тотал 0.00 лв.
0
Ние използваме бисквитки, за да гарантираме, че Ви предоставяме най-добрата услуга.